Magasszintű patafizikai introdukció a tudományok tudományába

 

Előadó: Tillinger Péter
Helyszín: XIV. ker. Teleki Blanka 6.
A tanfolyam októberben indul.

‘Patafizika: (görögül: tà epì tà metàphusiká, szó szerinti jelentése ‘a metafizika feletti’), egyszerre irodalmi szókép és filozófiai irányzat, melyet eredetileg Alfred Jarry (1873-1907) francia szimbolista író fejtett ki először ‘Gestes et opinions du docteur Faustroll pataphysicien : Roman néo-scientifique suivi de Spéculation’ című szürrealista regényében, mintegy reflektálva Arisztotelész: Metafizikájára, és a következőképp jellemezte:”a képzeletbeli megoldások tudománya, amely szimbolikusnak tulajdonítja a tárgyak azon tulajdonságait, amelyet látszólagosságuk ír le.”


Magának az irányzatnak, egyúttal a későbbiekben 1948-ban Párizsban megalakított ‘Patafizikai Kollégiumnak többek között a következő neves tagjai voltak: Noël Arnaud, Jean-Christophe Averty, Luc Étienne, Latis, François Le Lionnais, Jean Lescure, Raymond Queneau, Boris Vian, Eugène Ionesco, Jacques Carelman, Joan Miró, Man Ray, Max Ernst, Julien Torma, Roger Shattuck, Groucho, Chico and Harpo Marx, Baron Jean Mollet, Philippe de Chérisey, Irénée Louis Sandomir, Opach, Marcel Duchamp, Fernando Arrabal, Gavin Bryars. 

Szürrealizmusára jellemző, hogy a kollégium állandó kurátora Faustroll doktor, képzeletbeli személy, Vicekurátora 2014-ig maga Lutembi Őexcellenciája, egy krokodil volt, 2014-től pedig Tanya Peixoto, létező angol hölgy, akinek Londonban még könyvesboltja is van. 

Az előadások időrendben ugyan egymásra épülnek, de külön-külön is élvezhetőek. Tillinger Péter korábbi egyetemi előadó, magyar patafizikus.

Tematika

1. október 13. 16 óra Alfred Jarry és kora

2. október 27. 16 óra A Kollégium megalakulása (1948)

3. november 17. 16 óra A tevékenységi körök. Közben persze mindig személyelek és személyek és Vian és Queneau és Ionesco, Max Ernst, Míró és nem bírjuk mindet felsorolni.

4. december 1. 16 óra A harmadik óra, csak tovább.

5. Magyar kitekintés.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.